... yazı kalır.

bellatrix begins: batman gibi değil, anka kuşu gibi!

Kızamadım kiii, kızamadım kiiiii!

Çünkü ben şöyle demiştim -ve doğruydu-:


Çoluk çocukla uğraştım, uğraşmışım; nezaket kurallarından bihaber bir adamla bir şey olur, sanmışım.
(Bir Şebnem Ferah şarkısına doğru hızla ilerlediğimin farkındayım.)

Ama olmuyormuş demek ki. Tüm erkekler zaten çocukken, gerçekten çocuk olanlar daha betermiş; bir gün canım cicim derken sana, ertesi gün kayıplara karışıyor, günlerce kovuğundan çıkmıyor, sen onu dürtsen de arkasını dönüp yatıyormuş herhalde hiçbir şey olmamış gibi. Bir insana en azından "iyilik ya noolsun" demek, büyük lütuf veya külfetmiş gibi ve susmak ondan sonra ki muhabbet devam etmesin, madem böyle isteniyor... Uydum işte nezaket kurallarına, al.

(Ben vaktiyle "seni seviyorum" diyen çocuğa "ii" diye yanıt veren arkadaşımı garipsemiştim, onunla dalga geçmiştim, dimi? Oysa o en azından bir yanıt vermiş karşısındakine. Bakış açısı nasıl değişiyor yaş ilerledikçe ve daha çok erkek girdikçe hayatına insanın...)

Ben yapamazdım ya. Ben insanlara bir borcum var sanıyorum. Birine "ayyy!" dediğimde, yanımda olsa onu saracak, sıkıştıracak, ısıracak oluyorum. "Canım" dediğimde, o benim canımın -ama küçük, ama büyük- bir parçası oluyor. “Belki bir gün bir şey olur” diye kenarda tutamıyorum kimseyi, diyorum ya, onlara bile borcum var sanıyorum sonra.

Ağzımdan, kalemimden, elimden bir laf çıktı mı; insanlara bir borcum var sanıyorum; öyle bağlıyım laflarıma.

Ben gülücük koyduğumda gerçekten gülüyorum.
Şimdi kızdım diyorsam da, artık söylememe gerek var mı, gerçekten kızıyorum.


(12 Mayıs 2012, Londra - 25 Mayıs 2012, İstanbul)
0 yazmadan duramayan var!:

Related Posts with Thumbnails

bencileyin

Fotoğrafım
iyiyim, kötüyüm, mutluyum, mutsuzum, güzelim, çirkinim - herkes kadar. çok şey bilir, her şeyi hatırlarım; çöp beyinliyimdir. bana alttan bakarsanız bir tanrı görürsünüz (temsili). müzik dinlerim, sadece yalnızsam veya sarhoşsam bağıra bağıra eşlik ederim; yoksa insanları düşünürüm aslında. ve severim. insanları severim; bazı insanları daha fazla, bazılarını çok çok fazla, boyumdan büyük severim. sonracıma, okurum. bir de yazarım; iyi, kötü, mutlu, mutsuz, güzel, çirkin - herkes kadar.

basılı materyalin hastasıyım!

read the printed word!